Dla naszych Gości przygotowaliśmy przewodnik po lokalnych atrakcjach wraz z naszą propozycją zagospodarowania czasu podczas pobytu w Domku pod Bucznikim  

Turystyka krajoznawcza

Biegi i turystyka rowerowa

Równolegle do żółtego szlaku i mniej więcej w jego połowie łącząc się z nim, biegnie górska Droga Krzyżowa ze stacjami średnio co 200-300 m, na której końcu znajduje się niewielka kapliczka. Poniżej kapliczki znajduje się tez górskie źródełko z wodą mającą podobno lecznicze atrybuty.  

Jeśli lubisz sport i amatorsko trenujesz biegi lub jazdę na rowerze bądź skitury to nasz Domek może stanowić dla Ciebie dobra bazę treningową. Szlaki Beskidu Niskiego są uznawane  w środowisku biegaczy górskich za jedne z najbardziej wymagających w szczególności gdy popada deszcz :). Świadczą też o tym takie imprezy jak Łemkowyna 150 km oraz Ultramaraton Magurski, których trasy biegną czerwonym szlakiem. Jeśli szukasz noclegu na jedną z tych imprez to jest to miejsce idealne (na ŁUT 150 - połowa dystansu pomiędzy startem w Krynicy Zdroju a metą w Komańczy, a do Krempnej z której startuje UM jest zaledwie 15 km). 

Fani jazdy na dwóch kółkach na szosie również znajdą w okolicy coś dla siebie. Niezłej jakości drogi, w miarę bezpieczne bez dużego natężenia ruchu no i zmienność terenu...jest kilka ciekawych podjazdów a najbliższej okolicy. Natomiast osoby, które parają się turystyką rowerową i zapragną pojeździć szlakami i bezdrożami Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego naprawdę będą miały co robić, ponieważ w rejonie znajduję się kilkanaście szlaków rowerowych, choćby przechodzący przez Mrukową szlak Zabytkowych Świątyń lub szlak Folusz - Świątkowa Wielka umożliwiający legalny wjazd rowerem na teren Magurskiego Parku Narodowego.       

Domek pod Bucznikiem usytuowany jest w otulinie Magurskiego Parku Narodowego, a do najbliższej jego granicy dzieli nas dystans około 700 m. Praktycznie wystarczy wyjść poza teren domku by znaleźć się na zielonym szlaku, który w jedną stronę wiedzie na górę Bucznik (519 n.p.m) z pięknym widokiem na otaczające góry i okolice (szczególnie polecamy wyjście późnym wieczorem lub w nocy przy bezchmurnym niebie), w drugą stronę szlak ten wędruje przez nieco tajemniczą górę zwaną Zamkową (do której zaproponujemy dotrzeć nieco innym dojściem), w kierunku miejscowości Folusz oddalonej od nas o 8 km. Na Foluszu można zjeść dobrego pstrąga, ba nawet samemu go sobie złowić lub powędrować na Diabli Kamień - jak głosi legenda zrzucony przez samego diabła, bądź urokliwy Wodospad, wszystko jest w dystansie maksymalnie 1,5 km od siebie. Szlak żółty natomiast zaczyna się około 100 m od Domku i ciągnie się wzdłuż potoku Szczawa (w niektórych z wyższych partii można schłodzić ciało po wędrówce lub zażyć kąpieli siarkowej) i raptem po 3 km łączy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim skąd możemy ruszyć w kierunku Ustronia bądź Wołosatego :).  

Kolejne atrakcje, które czekają na naszych Gości znajdują się w promieniu nie przekraczającym dystansu 70 km. Zaczynając od tych mieszczących się najbliżej, to nie można nie wspomnieć o miejscowości Krempna (15 km) z zalewem (rowerki wodne, kajaki) oraz ośrodkiem edukacyjno-muzealnym z sala ekspozycyjna  obrazującą historie kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Uzdrowisko Wapienne (jedyne 18 km) wraz z otwartym basenem - idealne na jednodniowy wypad rowerowy. Na sporą uwagę zasługuje także oddalona od nas o 20 km Karpacka Troja - skansen, który powstał na miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Na terenie Karpackiej Troi odkryto jedną z pierwszych osad z obszaru Polski powstałych aż 4000 lat temu. Warto podjechać również do Jaślisk (mniej niż  40 km) - malowniczej miejscowości, która posłużyła za plan filmowy nominowanego do Oscara filmu „Boże Ciało” oraz filmów min.: „Twarz”, „Wino truskawkowe”, a także scen z filmu „Wołyń”. A może przez Ożenną na Słowacje? Pewnie, że tak, na mapie zwiedzania regionu nie może zabraknąć Bardejova, którego Stare Miasto zostało wpisane na światową listę UNESCO i Bardejovskich Kupeli z kompleksem basenów zarówno otwartych jak i krytych. Warto poświecić jeden dzień na podróż w Bieszczady, przejechać się kolejką bieszczadzką, wejść na połoniny lub Tarnicę. Dla miłośników wina i enoturystyki też się coś znajdzie, w najbliższej okolicy znajduje się 15 winnic tworzących Jasielski szlak Winny. Jeśli wino to nie może zabraknąć regionalnych serów a takie znajdziemy gospodarstwie ekologicznym FIGA znajdującym się w oddalonej od nas o 25 km Mszanie. 

Turystyka górska

Copyright ©2020

Domek pod Bucznikiem